Tauragės rajono savivaldybės

Naujienos

Tauragėje minima Gedulo ir vilties diena

 

Šiandien sukanka 81 metų nuo pirmųjų Lietuvos gyventojų masinių žudynių ir trėmimų pradžios, todėl visoje Lietuvoje, o kartu ir Tauragėje buvo prisimintos ir pagerbtos okupacijos ir genocido aukos.

Birželio 14 d. 1941 m. 3 val. nakties enkavėdistai pradėjo masinius lietuvių areštus. Lietuviai ištisomis šeimomis buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą. Per savaitę iš Lietuvos krovininių traukinių vagonuose buvo išvežta 30 tūkst. Lietuvos piliečių. Iš viso 1941–1952 m. iš Lietuvos buvo ištremta apie 132 000 žmonių, apie 28 000 iš jų žuvo.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ skelbia, kad per visą sovietinių okupacijų laikotarpį įvairiomis formomis buvo represuoti (suimti ir įkalinti, ištremti, nužudyti) 3394 gyventojai, represijų metu gyvenę dabartinėje Tauragės rajono teritorijoje. Į šį skaičių neįeina dabartinio Tauragės rajono gyventojai, kurie siekdami išvengti represijų išvyko į kitas gyvenamas vietoves ir buvo represuoti tose vietose. Jie patenka į kitų vietovių sąrašus. Į represuotųjų sąrašą taip pat neįtraukti kovose su sovietiniais okupantais žuvę Lietuvos partizanai. Iš bendro represuotųjų skaičiaus – 2242 žmonės ( 66 %) buvo ištremti, 1112 suimti ir įkalinti (33 %).

Į Lietuvą grįžo 2018 žmonių (60 %) represuotų tauragiškių. Tremtyje, kalėjimuose ir lageriuose mirė 427 žmonės (13 %). Žinoma, kad į Lietuvą negrįžo 93 žmonės (3 %). 856 žmonių likimas nežinomas.

Šiandien Tauragėje kaip ir visoje Lietuvoje buvo prisimintos ir pagerbtos okupacijos ir genocido aukos. 12.00 šv. Mišios Švč. Trejybės bažnyčioje, o po jų bažnyčios skvere prisiminti represuoti tauragiškiai ir atlikto giesmės. Svarbiu minėjimo akcentu tapo ir šių dienų karo įvykiai Ukrainoje.

„Šiemet susitinkame pagerbti mūsų aukų čia ypatingomis aplinkybėmis. Masinės laisvų žmonių deportacijos sugrįžo į Europos kontinentą. Virš milijono ukrainiečių perkelti į Rusiją, į Sibirą, Šiaurės Kaukazą. Šiandien Matome, kad Putino Rusija nesustos, kol nebus nugalėta mūšio lauke. Todėl privalome padėdami ukrainiečiams atremti priešą ir susilpninti Putino režimą vis griežtesnėmis sankcijomis.“ – kalbėjo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Tomas Raulinavičius.

Šio minėjimo proga tremties ir rezistencijos muziejuje veiks Progimnazijos mokinių paroda KRYŽELĮ DARAU – VILTĮ MATAU. Kviečiame aplankyti.

Pasidalinkite

Kitos naujienos

Scroll to Top