Tauragės rajono savivaldybės

Naujienos

Dalyvaujamasis biudžetas – idėjų bus laukiama vasarį

Tauragės rajone metų pradžioje startuos Dalyvaujamasis biudžetas. Gyventojų idėjų, kaip pagerinti  gyvenamąją aplinką, bus laukiama vasarį. Iki to laiko kviečiame gyventojus susipažinti su kitų miestų pavyzdžiais ir projektų idėjų atrankos bei finansavimo tvarka.

Dalyvaujamieji biudžetai Lietuvoje

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas, kartu su gyventojais spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai gyventojai patys siūlo idėjas rajonui ir balsuodami renka labiausiai patikusias.

2020 m. rugpjūčio-lapkričio mėnesiais atlikta apžvalga parodė, jog dalyvaujamąjį biudžetą įgyvendina 15 Lietuvos savivaldybių – 8 savivaldybės (Alytaus m., Kretingos raj., Lazdijų raj., Panevėžio m., Panevėžio raj., Šiaulių m., Telšių raj., Vilkaviškio raj.) kviečia gyventojus spręsti dėl dalies biudžeto, o 7 savivaldybės (Klaipėdos m., Klaipėdos raj., Kupiškio raj., Rietavo raj., Tauragės raj., Trakų raj., Varėnos raj.) ruošiasi tai daryti artimiausiu metu. Dvi savivaldybės (Klaipėdos m. ir Klaipėdos raj.)  dalyvaujamuosius biudžetus rengia ir mokyklose.

Alytaus m. dalyvaujamasis biudžetas įgyvendintas tris kartus: 2018 metais 1300 Alytaus miesto gyventojų balsavo už 15 projektų, 2019 m. 1319 alytiškių rinkosi iš 10 projektų, o 2020 m. – dėl 8 projektų balsavo 1269 piliečiai. Tai – vienintelė savivaldybė, kuri yra pilnai įgyvendinusi jau 4 laimėjusius projektus.

2020 m. gyventojai dėl projektų taip pat balsavo dar 6 savivaldybėse: Panevėžio m. (4 projektai), Panevėžio raj. (17 projektų), Šiaulių m. (30 projektų), Lazdijų raj. (19 projektų), Vilkaviškio raj. (5 projektai), Kretingos raj. (43 projektai). Šiuo metu vyksta balsavimas dėl 5 projektų Telšių rajono savivaldybėje.

Iš viso, nuo 2018 m. Lietuvos savivaldybių gyventojai (Alytaus m., Kretingos raj., Lazdijų raj., Panevėžio m., Panevėžio raj., Šiaulių m., Vilkaviškio raj.) bendrai nusprendė dėl 1 mln. 40 tūkst. eurų, pateikę 156 projektus ir išsirinkę 23 geriausias iniciatyvas.

Pasak Alytaus, Šiaulių ir Kretingos savivaldybių atstovų, pirmieji žingsniai visuomet sudėtingiausi, tačiau gyventojų iniciatyvų nauda yra neabejotina – Šiauliuose ant Rėkyvos ežero tilto buvo įrengta apžvalgos aikštelė, viename miesto parkų bus įrengta riedučių ir dviračių trasa. Kretingoje – daugiausiai gyventojų palaikymo sulaukė iš žemės trykštantis fontanas, laisvalaikio bei poilsio zonos su treniruokliais. Alytuje dalyvaujamojo biudžeto dėka gaivinamos miesto viešosios erdvės ir laisvalaikio zonos.

Alytiškių biudžetas

Alytus – pirmasis Lietuvos miestas, įgyvendinantis populiarų Europoje ir ypač Estijoje bei Lenkijoje bendruomenės įtraukimo per biudžeto planavimą modelį. Jau prieš ketverius metus startavusios Alytiškių iniciatyvos kasmet sulaukia vis didesnio susidomėjimo, o siūlomi projektai pritaikomi vis didesnei gyventojų auditorijai. Šis iniciatyvų modelis sudomino ir kitas Lietuvos savivaldybes, jos taip pat bando paskatinti gyventojus būti savo miesto šeimininkais ir paskirstyti dalį savivaldybės lėšų.

Per 2018-2020 metus alytiškiai iš viso pateikė 47 projektus, iš jų 33 dalyvavo balsavime. Didžiųjų projektų kategorijoje laimėjo iniciatyvos – „Miesto sodo koncertinė erdvė“, „Alytus-Myliu“ miesto vartai, A. Matučio parkas – erdvė vaikams, mažųjų – „Dainų slėnis – gyvas“, Grilio zonos Jaunimo parke, Bronzinės voverės su riešutu skulptūra, Aktyvus laisvalaikis šeimai ir grojantys suoliukai „Su gaivia bangele..“.

Su alytiškių biudžeto įgyvendintomis iniciatyvomis galite susipažinti ČIA.

Kretingą stebino idėjų gausa

Kretingos rajonas šiemet iniciatyvų projektų laukia jau antrus metus. Pernai paraiškas pateikė net 47 gyventojai iš visų 9 rajono seniūnijų. Trijose kategorijose buvo išrinkti net 4 įgyvendinami projektai – 2 mažesnės ir 2 didesnės vertės. Šiuo metu vienas mažos vertės projektas jau įgyvendintas. Vydmantų miestelyje įrengta poilsio ir laisvalaikio zona su lauko treniruokliais.

Projektavimo ir planavimo procedūros vyksta ir dėl kitų viešame balsavime laimėjusių projektų. Kretingoje šalia bibliotekos atsiras interaktyvus, iš žemės trykštantis fontanas, bus apšviestas nuo Vydmantų iki Palangos einantis dviračių takas, prie Įpilties piliakalnio įrengtos medinės skulptūros, sūpynės, vėliavų stiebai, lauko suolai su skulptūrų figūrėlėmis, smėlio paplūdimys su persirengimo kabina prie tvenkinio, mediniai tilteliai, „basakojų takas“, įvairūs lauko treniruokliai.

„Paraiškos autoriumi nurodomas tik vienas gyventojas, tačiau dėl idėjos tariasi kaimų, įstaigų bendruomenės. Dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvų teikimo metu „bendruomene“ gali būti ir mamų būrys, kurios nori mieste ar kaime įrengti vaikų žaidimų aikštelę“, – sako Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė Vaida Jakumienė.

Gyventojams svarbiausia patikėti, kad sprendžia jie, o ne už juos, kad jie gali pateikti tokią idėją, kuri, jei surinks daugiausia balsų, tikrai bus įgyvendinta.

„Tie patys vydmantiškiai iš pradžių netikėjo, kad nugalėti gali mažo miestelio projektas. Nes kam labiausiai aktuali treniruoklių aikštelė? Ko gero, tik vydmantiškiams, ir tai ne visiems. Tačiau reikia suprasti ir tai, kad pateikus paraišką darbas nesibaigia. Bendruomenė atliko išties milžinišką darbą: kvietė balsuoti, pasigamino ir miestelyje pastatė stendus su informacija apie pateiktą paraišką ir kokia idėja siūloma. Tokios pastangos davė rezultatą. Beje, Kretingos rajonas buvo aktyviausias tiek teikiant idėjas, tiek už jas balsuojant“, – pasakoja V. Jakumienė.

Su Kretingos rajono gyventojų siūlytomis idėjomis galite susipažinti ČIA.

Šiauliai idėjas rinko jau antrą kartą

Prieš pat didžiąsias metų šventes jau antrą kartą geriausias idėjas iš 14 dviejose kategorijose rinko ir Šiaulių gyventojai. Mažos vertės idėjų Saulės miesto kategorijoje daugiausiai gyventojų balsų surinko vienos gatvės kraštovaizdžio sutvarkymo projektas Rėkyvoje – išnaikinant krūmynus ir išvalant šalia esančius tvenkinius. Sutvarkytoje dalyje taip pat bus formuojamas pušynas.

„Didelės vertės projektų kategorijoje iš 4 pasiūlytų projektų daugiausiai palaikymo sulaukė „Pump track“ dviračių ir riedučių trasos įrengimas viename iš miesto parkų. Kaip sako idėjos autorius Arūnas Šatas, „Pump track“ dviračių ir riedučių trasa taps saugia vieta vaikams leisti laisvalaikį, erdve pažengusiems sportininkams tobulėti, aukšto lygio varžybų traukos centru Šiaulių mieste bei parką puošiančiu objektu, puikiai derančiu su gamta. Ir aš tuo nė kiek neabejoju“, – sako Šiaulių mero patarėjas Justinas Švėgžda.

Gyventojai, pasak Šiaulių miesto mero patarėjo, siūlė įvairias idėjas: graikinių riešutų giraitės, japoniško sodo, diskgolfo aikštelės įrengimas, vaikų žaidimų aikštelės atnaujinimas arba įrengimas, modernios informacinės sistemos įrengimas gatvėje ir t. t.

Rėkyvos gyventojai prie dalyvaujamojo biudžeto projekto iniciatyvos prisijungė jau antrą kartą. Pirmajame idėjų atrankos konkurse mažos vertės projektų kategorijoje laimėjo taip pat rėkyviškių pateikta idėja. Ant Rėkyvos ežero tilto buvo įrengta apžvalgos aikštelė. Taip pat viename iš miesto parkų pradėta kurti rekreacinė zona – jau nutiestas pėsčiųjų ir dviračių takas.

Su šiauliečių pateiktomis gyventojų iniciatyvomis galite susipažinti ČIA.

Su Tauragės rajono Gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, projektų idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašu galite susipažinti ČIA.

Paraiškos ir sutikimo forma

Šaltinis: Klaipėdos rajono savivaldybė https://www.klaipedos-r.lt/index.php?4252630106

Pasidalinkite
Scroll to Top