Tauragės rajono savivaldybė - straipsniai :Paminklą broliams Vileišiams kūrė žymus Lietuvos skulptorius, tauragiškis Regimantas Midvikis
Renginių kalendorius
Vasaris
    2018     
M A T K Pn Š S
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272801020304
Renginiai
Konferencija ,,Vienybėje – stiprybė: mes ir klausos negalią turintis žmogus“
2018-02-19 10:00 
Vieta:  Tauragės rajono savivaldybės mažojoje salėje
Tauragės muzikos mokyklos kolektyvų ir solistų koncertas ,,Lietuviška muzika“
2018-02-20 17:00 
Vieta:  Tauragės muzikos mokykloje
Harmoningas auklėjimas
2018-02-20 17:15 
Vieta:  Visuomenės sveikatos biuras, Prezidento g. 7
Vaidybinis filmas "Pelėdų kalnas"
2018-02-21 15:00 
Vieta:  Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje
Spektaklis "Urvinė mama"
2018-02-22 18:00 
Vieta:  Kultūros rūmuose
Naujienos
Paminklą broliams Vileišiams kūrė žymus Lietuvos skulptorius, tauragiškis Regimantas Midvikis

Vasario 8 dieną Vilniuje, Tado Kosciuškos gatvės skvere, atidengtas paminklas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Petrui, Jonui ir Antanui Vileišiams. Paminklą atidengė Jono Vileišio dukra Rita Vileišytė Bagdonas, proanūkis Gediminas Tursa, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Lietuvos istorijos instituto direktorius Rimantas Miknys.

Trijų metrų aukščio paminklą iš bronzos, vaizduojantį už stalo sėdinčius brolius Petrą, Antaną ir Joną Vileišius sukūrė tauragiškis skulptorius Regimantas Midvikis bei architektai Linas Krūgelis ir Ričardas Krištapavičius.

Prieš kelerius metus paskelbus konkursą paminklui sukurti, buvo pateikta net 60 darbų, iš kurių atrinkti 45. Trijų autorių – skulptoriaus Regimanto Midvikio, architektų Lino Krūgelio ir Ričardo Krištapavičiaus projektas, vaizduojantis už stalo sėdinčius brolius Vileišius, buvo pripažintas geriausiu bendrame „Vileišių kolegijos“, Lietuvos architektų sąjungos ir Vilniaus miesto savivaldybės rengtame konkurse.

Kaip sakė projekto autoriai, Vileišių, sėdinčių už stalo, idėja simbolinė, tačiau visiems suprantama, atspindinti jų tarpusavio ryšį ir santykius su visuomene. „Stalas yra simbolis, vienijantis visus tris brolius kaip šeimos narius. Tuo pačiu metu stalas jungia juos su tauta, sprendžiant svarbius valstybės, kultūros, visuomeninius klausimus“, – sakė vienas iš projekto autorių, žymus Lietuvos skulptorius, tauragiškis, Tauragės garbės pilietis Regimantas Midvikis. Deja, paminklo autorius nesulaukė jo atidengimo. 2015 m. birželio 12 dieną, eidamas 68 metus, jis išėjo anapilin, tačiau savo darbą buvo spėjęs pabaigti. Brolių Vileišių paminklo skulptūros modelis iš Tauragės buvo atvežtas į Vilnių.

Pasak Tauragės rajono savivaldybės mero Sigito Mičiulio, dalyvavusio paminklo atidengimo iškilmėse, didžiuojamasi šiais trimis garbingais valstybingumo kūrėjais, kurių gyvenimo moto buvo ,,Gyvenkim dėl Lietuvos, o ne iš Lietuvos” ir kurių tikslus, darbus lydėjo teisingumas, dora ir sąžinė – savybės, kurių trūksta kai kuriems žmonėms. Tauragiškiai taip pat didžiuojasi, kad paminklą šiems didžiavyriams sukūrė kraštietis, Tauragės garbės pilietis, žymus Lietuvos skulptorius, Regimantas Midvikis. Šis menininkas, taip pat sukūręs paminklus karaliui Mindaugui, Martynui Mažvydui, Simonui Daukantui ir Juozui Miltiniui, siekė vis naujų kūrybos aukštumų, įkvėpdamas jiems tautos gyvasties.

Broliai Vileišiai – svarbios asmenybės Lietuvos politiniame, kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime.

Nepriklausomybės akto signataras, advokatas Jonas Vileišis XIX amžiaus pradžioje aktyviai dalyvavo Lietuvos politiniame, kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime šaliai siekiant nepriklausomybės, rūpinosi mokyklų steigimu, vadovėlių leidyba, vadovavo kelioms ministerijoms pirmosiose nepriklausomos tarpukario Lietuvos vyriausybėse, buvo Kauno burmistras.

Gydytojas humanistas Antanas Vileišis buvo lietuvių kultūros draugijų bei įstaigų organizatorius, steigėjas ir vadovas, lietuviškų knygų medicinos bei higienos žinioms populiarinti autorius, jis buvo vienas svarbiausių Vilniaus lietuvių tautinės veiklos organizatorių ir vadovų.

 Žymus geležinkelių ir tiltų inžinierius Petras Vileišis taip pat buvo vienas Tautinio atgimimo šauklių ir lietuvybės puoselėtojų, siekęs lietuviškos spaudos laisvės, tautos švietimo populiarinant mokslą, leido pirmą legalų lietuvišką dienraštį „Vilniaus žinios.

Atgal   Spausdinimo versija  

Facebook

Twitter


 
Tauragės rajono meras
SIGITAS MIČIULIS

 

MIESTAI PARTNERIAI